برای اولین بار اتمسفر بخار دار در اطراف یک سیاره فراخورشیدی شناسایی شد

دانشگاه کیلی

برای اولین بار محققان در دانشگاه کیلی اتمسفری را در یک سیاره شبه زمینی به نام Gliese 1132b کشف کرده اند که حول ستاره ای کوتوله به نام GJ1132 می چرخد. سیاره در فاصله ی ۳۶ سال نوری از زمین در جنوب صورت فلکی Vela ست و قطر تقریبی ۱.۴ برابر زمین و جرمی ۱.۶ برابر دارد.

مشاهدات اولیه پیشنهاد می دهند که این سیاره دمای سطحی تقریبی ۳۷۰ سلسیوس دارد که آن را برای حیات از نوع ما امکان ناپذیر می کند. و در زمان کشف دانشمندان آن را قل دیگر ناهید نام نهادند چرا که سطحی صخره ای و اتمسفری با بخار داغ دارد.

دکتر جان ساوثوُرس که این تحقیق را هدایت می کند توضیح می دهد که « در حالی که این تشخیص وجود حیات در سیاره ای دیگر نیست، قدمی مهم در جهتی درست است: تشخیص اتمسفری در اطراف سیاره ای به جز زمین

اکنون استراتژی اصلی محققان در زندگی روی سیارات دیگر این است که ترکیبات شیمیایی اتمسفر سیاره را تشخیص دهند و به دنبال عدم تعادل شیمیایی باشند که در اثر ارگانیسم های زنده شکل گرفته است. به عنوان مثال حضور مقادیر زیادی اکسیژن برملا کننده ی حیات روی زمین است.

دکتر ساوثوُرس می گوید که ما مسیری طولانی برای تشخیص حیات در سیارت فراخورشیدی در پیش داریم اما تشخیص اتمسفر اولین قدم است.

« با این تحقیق ما اولین قدم تجربی برای مطالعه ی اتمسفرهای سیارات کوچک مانند زمین را برداشته ایم. ما طیفی از اتمسفرهای ممکن برای این سیاره را شبیه سازی کردیم، دریافتیم که آنهایی که دارای مقادیر غنی آب یا متان هستند می توانند مشاهدات از سیاره ی GJ1132b را توضیح دهند. این سیاره به طور مشخصی داغ تر و اندکی بزرگتر از زمین است و یک امکان این است که جهانی از آب باشد با اتمسفری مملو از بخار.»

لینک مقاله علمی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.