سریع ترین دوربین جهان ۵ تریلیون تصویر در ثانیه می گیرد

دانشگاه لوند سوئد

محققان در دانشگاه لوند سوئد سریع ترین دوربین جهان را ساخته اند که قابلیت فیلم برداری با سرعت ۵ تریلیون تصویر در ثانیه را دارد. به بیان دیگر وقایعی به کوتاهی ۰.۲ تریلیونیوم ثانیه را ثبت می کند.

محققان می گویند این دوربین که سطوح جدیدی در تکنولوژی باز می کند، می تواند فرآیندهایی که به شکل خارق العاده ای سریع هستند را ثبت کنند. فرآیندهایی که در علومی مثل شیمی، فیزیک، زیست شناسی و داروهای زیستی تاکنون روی فیلم ثبت نشده اند.

برای توصیف تکنولوژی باید بگوییم که محققان دوربین را استفاده کردند تا ببینند که چگونه نور – ترکیبی از فوتون ها- مسافتی متناسب با ضخامت یک کاغذ را طی می کند. در واقعیت این فرآیند یک پیکوثانیه طول می کشد (یک تریلیونیوم ثانیه). اما با استفاده از این دوربین فرآیند یک تریلیون بار آرام تر می شود.

دوربین های سرعت بالای فعلی تصاویر را یک به یک در یک سری قرار می دهند، اما تکنولوژی جدید چندین تصویر کددهی شده را در یک تصویر می گیرد و سپس از یک الگوریتم برای مرتب سازی آنها به صورت ویدیو استفاده می کند. به این تکنولوژی نام FRAME داده اند که از Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures گرفته شده و به معنای الگوریتم تشخیص فرکانس برای نمایش های چندگانه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.