آیا عینک زدن بینایی را از بین می برد؟

اگر عینک می زنید ممکن است فکر کنید که عینک شما به آرامی بینایی شما را تضعیف می کند چون ماهیچه های چشم که لنزهای چشم شما را می کشند، آن اندازه که باید استفاده نمی شود و در نتیجه ضعیف تر می شوند. از این رو هر چه جلوتر می روید، شما برای دیدن نیاز به شماره چشم های بالاتر و بالاتری دارید. اصولا کاری که عینک شما می کند این است که به شما کمک می کند، واضح تر ببینید، پس وقتی آن را در می آورید، تار بودن مشخص است. اما آیا مدرکی وجود دارد که نشان دهد عینک ها دید چشم را تضعیف می کنند؟

خیر! در آخرین ویدیو از برنامه ی علمی هنک گرین، وی توضیح می دهد که این عقیده که عینک ها دید را به تدریج خراب می کنند، یک افسانه است. دو دلیل برای عینک زدن وجود دارد، نزدیک بینی  (میوپیا) و دوربینی (هایپرمتروپیا). بیشتر مردم مشکل بینایی زمانی پیدا می کنند که کره چشمشان یا زیاد دراز یا زیاد کوتاه می شود و باعث می شود که قرنیه و لنز خم شود و نور را زیادی جلوتر یا زیادی عقبتر از شبکیه ی چشم منکسر کند. در نتیجه تصویر تار می شود.

هنک می گوید: « پس ضعیف بودن ماهیچه های چشم دلیل ناتوانی در دیدن نیست. اگر اینگونه بود با تمرین چشم می شد ضعیف بودن بینایی را درمان کرد.»

بسیاری اعتقاد دارند که علت تضعیف دیدشان ضعیف بودن ماهیچه های چشم شان است که با عینک تشدید می شود اما این درست نیست چون در حقیقت کاری که ماهیچه های چشم می کنند این است که لنز را بیشتر یا کمتر خم می کنند تا نور را در مکان درستش فکوس دهند.

پس در واقع عینک ها دید شما را خراب تر نمی کنند و در واقع از بدتر شدن آن جلوگیری می کنند. اما اگر برعکس این فکر می کردید بدانید که تنها نیستید. یک تحقیق در نیجریه در سال ۲۰۱۳ نشان داده است که ۶۴ درصد دانش آموزان اعتقاد داشتند که عینک برای چشم مضر است. و حتی کارکنان صنایع دارویی نیز در برزیل اعتقاد داشتند که عینک ها به تدریج چشم هایتان را تضعیف می کنند. این دو تحقیق را می توانید در لینک های زیر ببینید:

تحقیق درباره ی تصور مردم از عینک

برنامه تصویری هنک گرین در اینباره:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.