گروه های خونی A,B وAB بیشتر در خطر حمله قلبی یا سکته قرار دارند

کنگره جامعه اروپایی قلب شناسی

براساس تحقیق جدیدی که در کنگره جامعه اروپایی قلب شناسی ارائه شده است، مردم با گروه های خونی غیر O (یعنی A,B,AB) در معرض خطر بالاتر حمله ی قلبی قرار دارند. این مطالعه روی ۱,۳۶۲,۵۶۹ داوطلب از ۱۱ گروه انجام شده و تمرکزش بر وقوع حمله های قلبی، انسداد شرائن، بیماری های ایسکمیک قلب،نارسایی قلبی، مسائل و مرگ های قلبی عروقی ست.

در میان گروه آزمایش، مجموع ۲۳,۵۱۴ واقعه قلبی عروقی وجود داشت. زمانی که محققان رابطه میان گروه خونی فرد و چنین وقایعی را بررسی کردند، متوجه شدند که مردمی با گروه خونی غیر O ریسک بالاتری در پیشامدهای قلبی عروقی تجربه می کنند.

با این حال بررسی وقوع انسداد شرائن منجر به مرگ به تفاوت قابل توجهی میان گروه خونی  O و غیر O نشد.  تسا کول، مولف اصلی این مطالعه می گوید: «ما نشان داده ایم که داشتن یک گروه خونی غیر O با ۹ درصد افزایش ریسک در پیشامدهای انسداد شرائنی ارتباط دارد و ۹ درصد افزایش در پیشامدهای قلبی عروقی به خصوص سکته قلبی

علت افزایش ریسک حمله قلبی یا سکته در گروه های خونی A،B و AB هنوز مشخص نشده است و محققان می گویند که ممکن است به خاطر داشتن غلظت های بالاتری از یک عامل لخته کننده به نام عامل Von Willebrand باشد که در گروه های غیر O بیشتر است. علاوه بر این گروه خونی A به این مشهور است که کلسترول بالاتری دارد. همچنین galectin-3 که پروتئینی ست که به آماس و نتایج بدتری در عیوب قلبی ارتباط دارد نیز در گروه های خونی غیر O بیشتر است.

لینک مقاله علمی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.