کمبود خواب مزمن باعث می شود که مغز به معنای واقعی کلمه شروع به خوردن خود کند

دانشگاه پلی تکنیک مارچ در ایتالیا

براساس مطالعات در دانشگاه پلی تکنیک مارچ در ایتالیا کمبود خواب مزمن می تواند باعث شود که مغز شروع به خوردن خود کند. آستروسیت ها یا اختر یاخته ها (Astrocyte) سلول هایی هستند در مغز ما که سلول های مستهلک شده را نابود کرده و هضم می کنند، اما محققان که مغز موش را مطالعه کرده اند، به این نتیجه رسیده اند که این سلول ها زمانی که حیوانات به طور مزمن کمبود خواب دارند، بیش از حد تحریک می شوند و ارتباطات عصبیِ بیشتری از مغز را نابود می کنند.

براساس آنچه محققان می گویند فعالیت اختریاخته ها لزوما چیز بدی نیست و باعث می شود که سیناپس های غیر لازم در مغز سیم کشی خودشان را دوباره مدل کنند. علاوه بر این بیشتر سلول هایی که در طول آزمایش تحت تاثیر قرار گرفتند، بالغ تر بوده و شدید تر مورد استفاده قرار گرفته بودند. میشل بلسی، سرپرست تحقیق می گوید: « آنها مثل وسایل قدیمیِ یک خانه هستند و احتمالا نیاز به توجه و تمیز کردن بیشتری دارند.»

با این حال وقتی این شرایط مزمن می شود، سلول های مغزیِ میکروگلیا (ریزپی بان ها) که سلول های آسیب دیده را دور می اندازند، هنگام بی خوابی مزمن فعال تر می شوند و میشل بلسی می گوید این موضوع نگران کننده است چون « فعالیت بیش از حد میکروگلیا به طیفی از اختلالات مغزی مربوط است مثل آلزایمر و دیگر شکل های انحطاط عصبی.»

همچنین کمبود خواب می تواند منجر به از دست دادن رابطه میان نورون ها و هیپوتالاموس شود و در نتیجه حافظه ی شما را مختل کند؟ و در نتیجه مغزتان سریعتر پیر می شود.

لینک منبع مقاله ی علمی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.