عنکبوت ها بیشتر از تمام انسان های روی هم گوشت مصرف می کنند!

دانشگاه باسل و لوند

محققان در دانشگاه باسل و لوند در سوئد نشان داده اند که عنکبوت ها حدودا ۴۰۰ -۸۰۰ میلیون تن قربانی مصرف می کنند در حالی که همه ی انسان های روی کره ی زمین مجموعا ۴۰۰ میلیون تن گوشت و ماهی در سال می خورند. با بیش از ۴۵۰۰۰ هزار گونه ی متفاوت و جمعیتی تا ۱۰۰۰ فرد در متر مربع، عنکبوت ها یکی از غنی ترین گونه های جهان می باشند و یکی از توسعه یافته ترین شکارچیان عالم. این مطالعه همچنین نشان می دهد که عادت غذایی عنکبوت ها حتی می تواند با نهنگ ها که حدودا ۲۸۰ میلیون تا ۵۰۰ ملیون تن در سال طعمه می خورند، مقایسه شود.

مارتین نیفلر، دانشمند این پروژه می گوید: « محاسبات ما به ما اجازه می دهند تا برای اولین بار در مقیاس جهانی از نظر کمی اثبات کنیم که عنکبوت ها اصلی ترین دشمنان حشرات هستند. در مقایسه با دیگر حیوانات حشره خوار مثل مورچه ها و پرندگان، آنها به طور قابل توجهی تراکم جمعیتی حشرات را کاهش می دهند. بنابراین عنکبوت ها نقشی ضروری در تثبیت تعادل طبیعت ایفا می کنند.»

عنکبوت ها دفعتا مهره داران کوچک چون غورباقه ها، مارها، ماهی، پرندگان، خفاش ها و حتی برخی اوقات گیاهان را نیز به عنوان غذا مصرف می کنند اما در ۹۰ درصد مواقع رژیم غذایی آنان از حشرات، دم فنری ها و مفصل داران کوچک شبیه حشره تشکیل می شود. عنکبوت ها بیشترین میزان شکار خود را در جنگل ها و مراتع انجام می دهند، با این حال تاثیر آنها در مناطق زراعی بسیار کمتر است زیرا منطقه هایی که با شدت مدیریت می شوند شرایط مطلوب زندگی برای آنان را فراهم نمی کنند.

لینک مقاله ی علمی منتشر شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.