مطالعات نشان می دهد که گازِ دندان تیرانوسوروس رکس معادل ۸۰۰۰ پوند نیرو دارد

دانشگاه فلوریدا

دانشمندان در دانشگاه ایالت فلوریدا محاسبه کرده اند که یک گاز تیرانوسوروس رکس ۸۰۰۰ پوند نیرو دارد که بیشتر از دو برابر نیروی کروکودیل های زنده ی دنیاست. علاوه بر این دندان های مخروطی بلند آنها فشار را در نوکشان به ۴۳۱,۰۰۰ پوند در هر اینچ مربع می کند و این به تی رکس امکان می دهد تا گاز زدن مداوم به روش پستانداران را انجام دهد و در اثر فشار بالا تولید شکستگی های طاقی شکل کند که به انفجار فاجعه آمیز استخوان ها منجر می شود.

برای درک کردن بهتر پتانسیل گاز زدن تی رکس، محققان شبیه سازی کردند که چگونه ماهیچه های کروکودیل، نزدیک ترین خوایشاوند زنده ی آن، به نیروی گاز زدن کمک می کنند. آنها سپس یافته هایشان را با پرندگان که دایناسورهای مدرن امروزی هستند مقایسه نمودند و یک مدل کامپیوتری از یک تی رکس ساختند. علاوه بر این برای آنکه بفهمند که این دایناسور بزرگ چگونه بزرگترین استخوان ها را آسیاب کرده و هضم می کند و مغز استخوان و مواد معدنی را جذب می کند، محققان از طریق مدل محاسبه کردند که نیرویی به چه اندازه از طریق دندان هایشان انتقال می یابد. این فشار را فشار دندان نام گذاشتند.

استخوان خرد کن های مشهور امروزی مانند کفتارهای خالدار و گرگ های خاکستری دندان های بلوکی دارند که استخوان ها را می بُرند. تی رکس نیز از تکنیک مشابه این حیوانات که به طور مداوم جویدن را ادامه می دهند استفاده می کرده است. در سال ۱۹۹۶ اریکسون مطالعه کرده بود که لگن یک تریسراتوپس ( سه شاخ چهره) حدود ۸۰ بار جویده شده بوده. با این حال تی رکس همچنین از دندان ها به عنوان یک چکش برای خرد کردن استخوان نیز استفاده می کرده است.  جالب است که محدودیت آنها برای نیروی گاز زدن ماهیچه شان نبوده است، بلکه قابلیت دندان شان در تحمل چنین تنش شدیدی بوده است. محققین می گویند که تی رکس ها در میان خزندگان به خاطر داشتن این توانایی پستانداران با وجود داشتن دندان های بلوکی، یکتا هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.