محققان MIT لباس کاری ساخته اند که گرما و عرق را به بیرون تنفس می کند

دانشگاه MIT

یک تیم از محققان از مووسه فنی ماساچوست (MIT) یک لباس کار ساخته اند که باله هایی تهویه ای دارد که در واکنش به گرمای بدن شما هنگام کار یا ورزش باز و بسته می شوند. باله های لباس با سلول های زنده ی میکروبی آستر شده اند که این سلول ها به عنوان حسگر و فعال کننده عمل می کنند و باله ها را زمانی که گرما یا عرق حس کنند، به باز شدن وا می دارند و زمانی که بدن خنک شد آنها را می بندند. محققین همچنین این آزمایش را انجام دادند که سلول ها را در کف کفش های مخصوص دویدن قرار دادند تا گرما و رطوبت را خارج کنند.

ون ونگ، محقق پیشتاز این تحقیق توضیح داده : « ما می توانیم سلول هایمان را با ابزارهای ژنتیکی ترکیب کنیم تا قابلیت های بیشتری را برای این سلول های زنده ایجاد کنیم. ما به عنوان مثال از فلورسنس استفاده کردیم که هنگام راه رفتن در تاریکی به مردم دیگر وجود شما را تاکید می کند. در آینده ما می توانیم قابلیت های تولید عطر را از طریق مهندسی ژنتیک به آنها اضافه کنیم و در آن صورت مثلا بعد از رفتن به باشگاه پیرهن شما عطری خوب آزاد می کند.»

محققین این نکته را خاطر نشان کردند که سلول هایی که استفاده شده اند، غیر بیماری زا هستند و یک نسل غیر بیماری زا از باکتری های  E.COli می باشند که قابلیت حس کردن رطوبت لباس را در خود کنترل کرده اند. این سلول های میکروبی با دوام هستند و ثابت شده است که برای لمس کردن و حتی مصرف کردن بی خطر هستند. علاوه بر این سلول ها حتی می توانند برنامه ریزی شوند تا چندین قابلیت علاوه بر واکنش به رطوبت از خود بروز دهند؛ و محققان تلاش کرده اند تا سلول ها را به شکلی مهندسی کنند تا نور فلورسنس سبز ادر تاریکی از خود بیرون دهند وقتی رطوبت را حس می کنند.

دیگر استفاده های بالقوه، استفاده برای لباس سربازان است، به خصوص برای محیط های گرم و سرد ( وقتی ام آی تی پشت کار باشه، معلومه که مصرف نظامی هم انگیزه کار بوده D:) و همین طور مردمی که هیپرهیدروز دارند، می باشند. ( بیماری هیپرهیدروز Hyperhidrosis وضعیتی ست که فرد بسیار زیاد عرق می کند.) محققین همچنین می گویند که می توان برای ساخت پرده ها و ملافه های واکنش گر نسبت به رطوبت از این تکنولوژی جدید استفاده کنند.

لینک مقاله علمی

همچنین می توانید این نانوفیبر را در ویدیوی زیر هنگام عمل مشاهده کنید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.